Kişisel Site

Zeytinde Gübreleme Programı

6 Şubat 2013 | Yazar: admin | 1 Yorum Yapılmış | 2.270 Görüntülenme
zytn_gbr23

Zeytin ağaçları için uygulanacak gübreleme programları fidan dikimi ile başlayıp yıllara dağılarak devam etmektedir. Azotlu gübrelerin 1/3 miktarının sonbaharda, 2/3 miktarının ilkbaharda verilmesi tavsiye edilse de bir defada Mart ayında verilmesi mümkündür. Fosforlu ve Potasyumlu gübrelerin Şubat ve Mart ortalarına kadar verilmesi gerekir.

Zeytin ağaçlarının değişik karakterdeki topraklara rahatlıkla adapte oldukları bilinmektedir. Yine de bazı gıdaların noksanlıkları söz konusu olabilir. Bu nedenle, özellikle yeni kurulmuş bahçelerde yeterli ürün ve kaliteyi yakalamak için dikkatli gözlemler ve her yılın Temmuz ayında toprak ve Kasım-Ocak aylarında (özellikle Ege Bölgesi için) yaprak analizi yapılması tavsiye edilmektedir.

Zeytin ağaçlarında sıkça rastlanan bitki besin elementi noksanlıkları ve gerekli olan besin elementleri ise şunlardır; Azot(N), Fosfor(P), Potasyum(K), Kalsiyum(Ca), Demir(Fe), Çinko(Zn), Bor(B).

Azot noksanlığında, zeytin ağaçlarında gelişme yetersizliği, sürgünlerin 20 cm’ nin altında başlayan kurumalar, yetersiz meyve tutumu ve sarımtırak yaprak rengi görülür.

Fosfor noksanlığında, çiçek tutumu ve meyve tutumunda azalma ve kök aksamının yavaş gelişmesine neden olur.

Potasyum noksanlığında, ağacın genelinde gevşeme söğüt ağacına benzer sarkma, yetersiz sürgün gelişimi, yapraklarda soluk veya sarımtırak renk ve yetersiz gelişme.

Kalsiyum noksanlığında, ağaçlarda yetersiz gelişme, sürgünlerde ve lateral dallarda uç ölümleri, uç yapraklarda kıvrılma, sararma ve dökülme, meyve tutumunda azalma.

Demir noksanlığında, uç yapraklarda küçülme ve sarımtırak renk değişimleri, sürgün uçlarında ölümler, yaprak rengi sarıya dönerken damar desenleri yeşil renk alır.
Çinko noksanlığında, genç yaprakların rengi daha yaşlı yapraklara göre açık yeşildir. Meyvelerde ise erken olgunlaşma önemli bir göstergedir.

Bor noksanlığında, çiçeklerde polen oluşumunda azalma, meyve tutumunda gerileme ve şekilsiz meyve oluşumuyla beraber verimde azalma görülür.

Bu bitki besleme elementlerinin yanında zeytin ağaçlarında bölgesel ve yöresel olmakla beraber, bazı zeytin ağaçlarında Mangan(Mn) ve Bakır(Cu) noksanlıklarıyla da karşılaşılabilir.

Genel bir gübreleme önerisinde bulunmak istenir ise;
Damlamadan:MAP 2-3 kg/da + A.Nitrat 2 kg/da(pH yüksek ise A.Sülfat),
Üstden : KelomMix Combi veya makro Combi 80-100 gr/da + Stym 25 100-150 cc/da + Varsa zeytin güvesi için Deltametrin veya Buldok.

Sonuç olarak zeytin ağaçlarının gübre isteklerine şu şekilde formüle edebiliriz.
15(N) – 3(P) – 6(K) + Ca + Fe + Zn + B

Etiketler :

Benzer Yazılar

domates
Domateste gübrelemede, gübre seçiminde çok farklı olasılıklar bulunmaktadır. Tarla koşullarında granüller özel bitki besin maddelerinin suda çözünür özel bitki besin maddeleri ile birlikte uygulanması ya da tüm bu kombinasyonların yaprak uygulamaları için özel bitki besin maddeleri ile uygulamaları olarak yapılabi...
elma2
Elmada yaprak gübrelemesi taban(toprak) gübrelemenin alternatifi değil, tamamlayıcısısı olduğu bilinmelidir. Yapraktan gübrelemenin en büyük faydalarından biride toprağa uygulanan gübrelerin içerisinde olmayan veya yetersiz olan mikro elementlerin bitkiye verilmesi ve topraktan uygulamalarda toprak kolloidleri tarafından t...

Yorumlar

  1. Zeytin Evi diyor ki:

    Zeytinde yağ oranını artırmaya yönelik bir gübreleme öneriniz var mı?